Polako nam se bliži kraj godine – vrijeme kada radimo rezime, no isto tako planira se i godina koja dolazi.
Zato je sada idealno vrijeme vidjeti kakav je budućnost nabave i koji nas trendovi očekuju u 2025.
Kao osnovu za moja promišljanja i stavove oslonit ću se na dva izvora:
➡️ Procurement trends report 2025 – izdan od strane Procurement tactics-a i koji vrlo detaljno opisuje trendove za 2025.
➡️ Nedavno održanu konfereciju „Adria PIT summit“, koja je okupila industriju.
Trendovi u nabavi u 2025. stavljaju fokus na tri područja:
📌 Taktike i strategije nabave- počevši od definiranja procesa do primjena nabavnih strategija za rast i stvaranje vrijednosti
📌 Digitalizacija i primjena umjetne inteligencije – područje koje neće zaobići nabavu i lance opskrbe
📌 Ljudi – sve navedeno neće biti moguće bez ljudi.
Taktike i strategije nabave
Kada govorimo o taktikama i strategijama, moramo napomenuti da nabava posljednjih nekoliko godina odmiče se od funkcije koja je vezana uz rezanje troškova. Njezina glavna smjernica postaje kreiranje dodane vrijednosti.
No osnovni preduvjet je postaviti kvalitetan proces nabave. To konkretno znači da treba utvrditi tijek samog procesa, odnosno postoje li unutar njega određena odstupanja, neovisno govorimo li o nepotrebnoj dokumentaciji, razinama odobravanja ili određenim procesnim fazama. Sve što je moguće nužno je automatizirati, a sve gdje je potrebna ljudska aktivnost potrebno je obratiti pažnju na koji način i kako se provodi. Uvijek naglašavam da je važno znati gdje nabava počinje, a gdje završava. U svim koracima moraju se znati uloge svakog pojedinca.
Kada je tako kvalitetno definiran proces nabave potrebno je postaviti strategije koje su u skladu sa ciljevima i očekivanjima kompanija. Nabava danas kreira inovacije i stvara konkurentsku prednost svojih krajnjih korisnika. Isto ne može bez suradnje dobavljača, pa je stoga fokus na stvaranju dobrih i kvalitetnih odnosa s partnerima, što se posebno ističe u trenucima kriza. Danas kada živimo u turbulentnom okruženju i vanjskom utjecaju, moramo uzeti u obzir za geopolitička previranja mogu utjecati na naše upravljačke i opskrbne lance.
Strategija nabavnih kategorija omogućava nam da na kvalitetan način upravljamo nabavnim kategorijama, stvaramo prostore za uštedu i kreiramo dodatne vrijednosti. Istraživanja pokazuju da tek 26% kompanija primjenjuje strategiju nabavnih kategorija. Ovo posebno dolazi do izražaja u situacijama kada je segment održivosti potrebno implementirati u našu poslovnu politiku. Održivost je nešto što nas sve čeka, budući da živimo na jednom planetu s ograničenim resursima i svatko od nas ima određenu odgovornost živjeti i poslovati održivo. Istraživanja su pokazala da i mlađe generacije sve više cijene kompanije koje pridodaju veliki značaj održivom poslovanju.
U početnim fazama, kada još niti zakonska regulativa nije u potpunosti regulirana, postoje izazovi koji se kose s onime što nabava treba – osiguranje profitabilnog poslovanja, no vrijeme da se održivošću krenemo baviti je sada. Upišite 3. generaciju polaznika edukacije Održiva nabava koja se bavi upravo ovim područjem.
Uz sve navedeno ne smijemo zanemariti područje rizika, koji postaju naša svakodnevnica. Covid nas je upozorio i osvijestio na rizike i važnost rizika. Zato je potrebno i u našoj suradnji s dobavljačima prepoznati uska grla i dobavljače kod kojih bi se mogla poremetiti dobava tj. kontinuitet našeg poslovanja.
Digitalizacija i primjena umjetne inteligencija
Istraživanje koje je Delloitt proveo utvrdilo je da 94% vlasnika biznisa odnosno direktora i uprava smatra da će umjetna inteligencija dotaknuti njihove operacije u narednih 5 godina. O digitalizacije ne moramo previše pisati, budući da je već postala sastavni dio našeg poslovanja. Međutim, kada govorimo o primjeni umjetne inteligencije ona će svakako poprimiti jednu važnu i ključnu ulogu. Ono što moramo sagledati su 2 važna parametra:
➡️ sigurnost – osiguravanje sigurnosti podataka (kibernetička sigurnost)
➡️ nove vještine – profesionalci u nabavi morat će ih prihvatiti kako bi se mogli kvalitetno nositi s novim tehnološkim izazovima koji će ih čekati u nabavi.
Kada govorimo o digitalizaciji ne smijemo zaboraviti da ona obuhvaća operativni dio aktivnosti i ona je ovdje da nam pomogne i omogući da određene operacije koje se ponavljaju i imaju svoj uhodani obrazac ponašanje da se koriste i primjenjuju, no i ljudsko znanje i kritičnost morat će doći do izražaja.
Naglasak kod primjene umjetne inteligencije u 2025. godini bit će osigurati sigurnost podataka i informacija kojima raspolažemo i zaposlenicima omogućiti edukacije, odnosno prilagoditi kompetencije sukladno novitetima koji će se od njih tražiti.
Ljudska strana poslovanja
Ovo područje je područje koje mene najviše veseli. Naravno da poslovanje treba optimizirati, postaviti strategiju i koristiti tehnologiju, međutim gledajući na duže staze, ljudska povezanost, kontakti, vrijednosti i vrline neće izostati u poslovanju. Upravo suprotno – tražit će sve veću prisutnost. To je pokazalo i istraživanje na „Adria PIT summitu“, a najave su da će industrijska revolucija 5.0 biti vezana uz ljude.
Koje će to kompetencije naši nabavljači trebati? Uspostavljanje odnosa s dobavljačima – pregovori, komunikacija i stvaranje partnerskog odnosa bazirat će se na ljudskoj komunikaciji.
Promjene su neminovne i ne možemo ih ignorirati, zato je važno da zaposlenici osvijeste da se promjene događaju i na što bezbolniji način prihvate. Naglasak će zasigurno trebati staviti na edukacije – stvaranje i razvijanje novih vještina i kompetencija. Nabavna akademija je zasigurno dobro mjesto za krenuti.
Nemojmo zanemariti niti generacijski jaz koji nam se javlja u poslovanju. Svako iskustvo nosi svoje prednosti, no i od mladih zaposlenika s drugačijim pogledom i percepcijama, treba uzeti ideje i ono najbolje za kompaniju. Kombinacija „sijedih“ glava i mladih generacija svakako može biti win-win situacija za takvo poslovanje, uz preduvjet da se stvara takva organizacijska kultura u poduzeću.
Danas u nabavnim timovima imamo veliki raspon generacija i treba tu raznolikost iskoristiti na najbolji mogući način.
Naglasak svakako ostaje na mekim vještinama:
📌 komunikacijske i pregovaračke vještine,
📌 upravljanja konfliktima,
📌 organizacije vremena,
Istraživanje je pokazalo da nam nedostaje mlađih generacija u nabavi. Prije svega zato što još nemamo dobru kampanju nabavnih procesa i poslova. No, s druge strane baby boomer generaciju bit će potrebno zamijeniti. Zato moramo stvarati organizacijsku kulturu koja će prihvaćati mlađe generacije te kroz mentorstva i edukacije kreirati profesionalce u nabavi.
Nabava u svakom slučaju zauzima sve važniju funkciju u poslovanju i više njezina strategija nije rezanje troškova. Zato je važno da se fokusira na vidljivost i osvještavanje okruženja da je funkcija nabave važna za kreiranje poslovne politike.
Svakako vam želim sreću u nabavnim aktivnostima koje nas očekuju u 2025. Vjerujem da ćemo iskoristiti maksimum od nadolazećih trendova vezanih uz nabavu.
Srdačan pozdrav,
Nataša